Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

niepodlegla logo czyzew 2018

UWAGA UCZNIOWIE
od poniedziałku 19.04.2021 zajęcia praktyczne realizowane będą w szkole.
(technik żywienia praktyczne zajęcia rozpocznie po zakończeniu remontu pracowni)
UWAGA GRECJA
Pojawiły się wolnie miejsca we wszystkich zawodach na praktyki zagraniczne do Grecji (wyjazd 3 maja). Osoby zainteresowane powinny złożyć odpowiednie dokumenty do sekretariatu szkoły do wtorku 20-04-2021 do godz. 15:00. Druki dostępne są w sekretariacie szkoły od poniedziałku godz. 10:00
pamiętajcie, że jednym z warunków wyjazdu jest posiadanie dowodu osobistego (może być tymczasowy)

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2018/2019 w naszej szkole powstało „Szkolne Koło Wolontariatu”. Organizacja zaczęła działać z potrzeby serca, gdyż już od dawna uczniowie zwracali uwagę na osoby potrzebujące i pokrzywdzone przez los. Organizowali różnorodne akcje charytatywne, potwierdzając swoim postępowaniem słowa patrona Stefana Kardynała Wyszyńskiego:

Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka

Oficjalne powstanie koła było tylko sformalizowaniem tego, co już działo się od dawna w naszej szkole.

Mówiąc o wolontariacie, należy wspomnieć o osobie, która jest niejako sercem tej grupy, o opiekunie koła - pani Barbarze Sienickiej, która motywuje młodzież i wspiera w każdym działaniu. Zaraża swoim optymizmem i jest źródłem wspaniałych pomysłów.

Obecnie Szkolne Koło Wolontariatu skupia 35 osób. Naszym głównym celem jest pomoc najbardziej potrzebującym. Na ten rok szkolny zaplanowaliśmy m.in.

  • zbiórkę odzieży i artykułów higienicznych dla dzieci z Domu Dziecka w Zambrowie
  • pomoc Szlachetnej Paczce
  • zbiórkę żywności w ramach akcji Caritasu
  • obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych
  • śniadanie z Alankiem
  • „Dyskotekę dla Alanka”

i wiele, wiele innych działań.

Wszystkie akcje organizowane są pod wspólnym hasłem „Od serca dla serca”.

Pierwszą zaplanowaną akcją Szkolnego Koła Wolontariatu była zbiórka odzieży i artykułów higienicznych dla Domu Dziecka w Zambrowie. Uczniowie naszej szkoły, absolwenci i inne chętne osoby mogły dołączyć się do pomocy, okazać troskę innym. Zbiórka trwała od 1 do 30 listopada. Zbierane były m.in. środki higieny a także ubrania. Po zakończeniu akcji nasi wolontariusze wraz z opiekunem, panią Barbarą Sienicką, odwiedzili młodzież z Zambrowa i zawieźli wcześniej przygotowane paczki.

3 grudnia jest Światowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły, zaangażowani w wolontariat, przygotowali stroiki świąteczne, z którymi później odwiedzali osoby niepełnosprawne zamieszkałe w Czyżewie. Do stroika były dołączone życzenia świąteczne noworoczne od całej społeczności szkolnej. Odwiedzaliśmy nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też chore i samotne. Taki drobny podarunek wywoływał na odwiedzających uśmiech co radowało nasze serce, że w taki prosty sposób mogliśmy kogoś uszczęśliwić.

W dniach 7- 8 grudnia nasi wolontariusze brali udział w Przedświątecznej Zbiórce Żywności w ramach akcji Caritasu. Młodzież i nauczyciele z naszej szkoły już od kilku lat kwestują, by zebrać produkty żywnościowe, które uprzyjemnią święta bożonarodzeniowe wielu potrzebującym rodzinom. Taka akcja uczy młodzież wrażliwości na potrzeby innych, daje radość dzielenia się dobrem.

Od stycznia w ramach akcji „Od serca dla serca” w naszej szkole organizowane jest „Śniadanie z Alankiem”, z którego dochód zostanie przekazany na rehabilitację chłopca. Jest on dzieckiem naszego absolwenta, mieszka niedaleko szkoły i bardzo potrzebuje pomocy wszystkich ludzi o wielkim sercu. Urodził się w 2014 roku jako wcześniak, zdiagnozowano u niego zespół wad wrodzonych: stopy końsko - szpotawe, wadę serca, brak prawej gałki ocznej, niedorozwój połowiczy twarzoczaszki, zrośnięcie nozdrzy tylnych, przepuklinę, wnętrostwo oraz zwężenie chrząstki pierścieniowatej i wiotkość krtani. Bardzo wiele przypadłości, jak na taką małą istotkę. W swoim krótkim życiu przeszedł ponad 20 operacji, które pozwalają mu wracać do zdrowia i prowadzić życie zwykłego, szczęśliwego dziecka. Dzięki nim chłopiec samodzielnie oddycha i chodzi. Alanek jeszcze długo będzie musiał walczyć o swe zdrowie, do dwudziestego roku życia będzie musiał przechodzić następne operacje. Musi być pod stałą kontrolą fizjoterapeuty dlatego jego rehabilitacja wymaga tak dużych nakładów finansowych. Dlatego z głębi serca chcemy ułatwić mu tę drogę. Alan jest pomimo swojej choroby szczęśliwym, uśmiechniętym dzieckiem.

W każdy wtorek i każdą środę na przerwach sprzedawane jest jedzenie, m.in. kanapki, ciasto, babeczki, kawa i herbata a także owoce. Wszystkie te smakołyki przygotowują sami uczniowie, robią kanapki, pieką przepyszne ciasta. W ten sposób pokazują, że dobro drugiego człowieka nie jest im obce. W akcję zaangażowani są także sponsorzy, którzy wspierają naszą inicjatywę. Pieniążki, zebrane w czasie akcji zostaną przeznaczone na rehabilitację Alana.

Tak więc pierwsze półrocze minęło wolontariuszom z ZSOiZ w Czyżewie bardzo pracowicie, a przed nami dalsze akcje, które pomogą młodzieży zrozumieć potrzeby innych ludzi, a także nauczą ją współpracy w zespole.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.