Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

niepodlegla logo czyzew 2018

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się 28 lutego złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości w Czyżewie. Następnie uroczystości przeniosły się do auli Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wszystkich obecnych gości, w tym przedstawicieli Urzędu i Rady Miejskiej w Czyżewie, Zarządu Powiatu Wysokomazowieckiego, duchowieństwa, straży pożarnej, organizacji kombatanckich i niepodległościowych powitała burmistrz Czyżewa pani Anna Bogucka. W swoim przemówieniu przybliżyła trudne losy członków polskiego podziemia antykomunistycznego oraz przedstawiła wielką rolę, jaką w dzisiejszym społeczeństwie odgrywają, często zapomniani, bohaterowie walki o wolną Polskę.

Jednym z elementów obchodów tego święta był wykład pana Roberta Radzika na temat podziemia niepodległościowego na Białostocczyźnie. Poruszone zostały również kwestie działalności antykomunistycznej na terenie Czyżewa i okolic, m.in. wspomniana została działalność por. Jana Turowskiego ps. „Orlicz”, komendanta NSZ na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka.

Po zakończeniu części oficjalnej głos oddano młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, która zaprezentowała część artystyczną poświęconą pamięci ofiar tzw. Obławy augustowskiej, czyli operacji Armii Czerwonej i NKWD przeprowadzonej we współpracy z polskim wojskiem i Urzędem Bezpieczeństwa w lipcu 1945 roku, mającej na celu likwidację podziemia niepodległościowego w okolicach Augustowa i Suwałk. Wszyscy obecni w skupieniu obejrzeli poruszającą część artystyczną w wykonaniu czyżewskich uczniów.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.