Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

niepodlegla logo czyzew 2018

Po raz piętnasty uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w siedzibie organizatora - Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie na zmaganiach finałowych Konkursu Historycznego "Epoka Prymasa Tysiąclecia". W tym roku towarzyszyła im zimowa aura, jednak pomimo mrozu i śniegu 9 lutego 55 uczestników spotkało się, aby w rywalizacji wyłonić najlepszych - znawców epoki Prymasa Tysiąclecia i jego dziedzictwa. Od początku idei konkursu sprzyja wiele znaczących instytucji, które sprawują patronat. Są to: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, Instytut Prymasa Wyszyńskiego w warszawie, Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Historyczno - Socjologiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Starosta Wysokomazowiecki i Burmistrz Czyżewa.

Na wstępie dyrektor szkoły p. Alicja Bańkowska powitała w obecności przedstawicieli mediów wszystkich młodych zawodników, ich opiekunów oraz przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: prof. dr hab. Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku, p. Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Wicestarosta Wysokomazowiecki p. Leszek Gruchała i ks. Dziekan Eugeniusz Sochacki. Pani dyrektor w skrócie przedstawiła genezę konkursu, którego inicjatorem była p. Anna Bogucka, obecnie Burmistrz Czyżewa. W ciągu 15 lat w starciach finałowych zmierzyło się 930 zawodników, w tym rekordowa liczba brała udział w XII edycji: 83 uczniów z 29 szkół.

Następnie uczniowie przystąpili do rywalizacji. Pierwsza część finałowych zmagań polegała na rozwiązaniu zadań testowych, które następnie sprawdziła komisja pod przewodnictwem prof. Sychowicza, wyłaniając 6 finalistów w każdej kategorii: gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne. Tak więc po krótkiej przerwie ogłoszono nazwiska finalistów, którzy w II części konkursu odpowiadali przed komisją i publicznością na wylosowane w zestawach pytania. Poziom odpowiedzi był różny, jednak generalnie młodzież zaskakiwała swoją wiedzą, a nawet erudycją z zakresu historii najnowszej Polski oraz dorobku prymasa Wyszyńskiego. Komisja miała więc niełatwe zadanie, aby wyłonić laureatów, którymi okazali się:

W kategorii gimnazjum:

  • I miejsce - Maciej Bączyk - Miejskie Gimnazjum w Zambrowie
  • II miejsce - Marcin Sokołowski - Katolickie Gimnazjum w Łomży
  • III miejsce - Rafał Wierciński - Niepubliczne Gimnazjum w Łapach

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

  • I miejsce -Anna Łempicka z ZSZ w Wysokiem Mazowieckiem (po raz trzeci)
  • II miejsce - Karol Zakrzewski - I LO w Łomży
  • III miejsce - Mikołaj Wyszyński - ZSZ w Wyskokiem Mazowieckiem

Dodatkową nagrodę komisja przyznała uczniowi, który odpowiadał najlepiej merytorycznie, ale także wyróżnił się kulturą słowa - Maciejowi Bączykowi.

Przyznane zostały także puchary dla najlepszych szkół, a otrzymały je:

  • Miejskie Gimnazjum w Zambrowie (po raz dziesiąty)
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem

Finaliści otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe, ufundowane przez Zarząd Powiatu Wysokomazowieckiego, IPN Oddział w Białymstoku oraz Burmistrza Miasta Czyżew.

Ta strona używa plików cookies w celu poprawnego działania. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.